• zd1.gif
  • zd2.gif
  • zd3.gif
  • zd4.gif
  • zd5.gif
  • zd6.gif
  • zd7.gif
  • zd8.gif
  • zd9.gif
SZKOŁA PODSTAWOWA w GÓRNIE im. Janusza Korczaka
ul. Szkolna 1, 26-008 Górno, tel. 41 302 30 02, NIP 657-23-21-010
Poradnik dla rodziców 05.11.2017, 19:56

 

·         Rozmawiaj z dzieckiem na temat przemocy w sieci, przestrzeż je przed podejmowaniem takich działań i zapewnij, że zawsze w sytuacji zagrożenia oferujesz swoją bezwarunkową pomoc.

·         Reaguj natychmiast na przemoc w sieci doświadczaną przez dziecko. W razie potrzeby współpracuj ze szkołą, policją, rodzicami sprawców i świadków.

·         Razem z dzieckiem zabezpieczcie dowody przemocy w sieci.

·         Naucz dziecko, że nie należy odpowiadać przemocą na przemoc on-line.

·         Poinformuj dziecko o anonimowej ofercie pomocowej projektu Helpline.org.pl (800 100 100).

·         Jeśli natkniesz się w Internecie na podejrzane treści przedstawiające osoby małoletnie zgłoś je anonimowo na www.dyzurnet.pl.

·         Jeśli wiesz, że dorosły posiada lub rozpowszechnia materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci, zgłoś to policji.

·         Udostępniając dziecku urządzenie z dostępem do Internetu, upewnij się, że jest ono wyposażone w program ochrony rodzicielskiej, kontrolujący dostęp do nieodpowiednich treści. Dostosuj ustawienia narzędzia do wieku dziecka.

·         Dziecko powinno wiedzieć o oprogramowaniu do kontroli rodzicielskiej, które jest zainstalowane na urządzeniu. Wytłumacz dziecku czemu służy dane narzędzie.

·         Zapewnij dziecko, że jeśli coś niepokojącego wydarzy się w trakcie korzystania z urządzeń i Internetu, może zwrócić się do ciebie z prośbą o pomoc.

·         Nie publikuj w sieci wizerunku dziecka nago lub w innych krępujących sytuacjach. Pamiętaj, że materiały, które wrzucasz do sieci pozostaną w niej na długie lata. Zawsze rozważ, czy nie zaszkodzisz nimi w przyszłości swojemu dziecku.

·         Nie publikuj w sieci prywatnych informacji na temat swojego dziecka adresu przedszkola lub szkoły, informacji o trudnościach wychowawczych, przebytych chorobach itp.

·         Jeżeli decydujesz się na publikację wizerunku dziecka w serwisie społecznościowym, korzystaj z ustawień prywatności profilu oraz dostępności publikowanego materiału

·         Zawsze pytaj o zgodę rodziców dziecka widocznego na materiałach, które planujesz opublikować w sieci. Oczekuj od nich tego samego.

·         Nie zakładaj dziecku profilu w serwisie społecznościowym do czasu, kiedy nie będzie mogło świadomie z niego korzystać.

·         Zwróć uwagę dziecku, że korzystając z innych materiałów powinno powołać się na źródło, a podczas stosowania cytatu należy podać źródło, autora oraz stronę, z której tekst został zaczerpnięty, jak również odpowiednio wyróżnić go w pracy.

·         Uświadom dziecku, że plagiatem jest nie tylko kopiowanie z książek czy publikacji, lecz także korzystanie z prac znajdujących się w Internecie.

·         Przypomnij o zrobieniu bibliografii zawierającej tytuły i autorów wszystkich publikacji, na których twórca opierał się podczas pisania swojej pracy.

·         Zwróć uwagę, na jakie strony zagląda dziecko odrabiając prace domowe oraz w jaki sposób je wykorzystuje. W uzasadnionych przypadkach wyjaśnij, że dane zachowanie nosi znamiona plagiatu, opowiedz na czym on polega i jakie mogą być jego konsekwencje.

 

Przegląd wybranych materiałów edukacyjnych

Materiały skierowane do dzieci

·         Pakiet „Owce w sieci”

Scenariusze zajęć z wykorzystaniem serii trzyminutowych kreskówek, których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Filmy odwołują się do motywów ludowych i bajkowych, ale odzwierciedlają również współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową oraz obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.

Pakiet jest dostępny na stronie: www.pl.sheeplive.eu

·         Projekt Necio.pl

Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-5 lat, przeznaczony do nauki bezpiecznego korzystania z Internetu. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy (www.necio.pl) zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego surfowania.

www.necio.pl

·         Przeglądarka BeSt

BeSt to przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku 3–10 lat, dzięki której rodzice mogą wspólnie z dziećmi odkrywać uroki Internetu i zapewnić im bezpieczne, samodzielne korzystanie z sieci. Program blokuje dostęp do stron spoza katalogu BeSt. Przeglądarka znajduje zastosowanie zarówno w komputerach domowych, jak i szkołach, bibliotekach, domach kultury czy kawiarenkach internetowych.

Program można pobrać ze strony: www.best.fdn.pl.131

·         Kurs e-learningowy „Poznaj bezpieczny Internet”

Kurs dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Składa się on z ośmiu modułów, w których dzieci poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie. Zadaniem użytkownika kursu jest zdobycie siedmiu stopni wtajemniczenia i dołączenie do drużyny Sieciaków. www.edukacja.fdn.pl

·         Kurs e-learningowy „Bezpieczna przygoda z Internetem”

Kurs przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkól podstawowych. Sieciaki: Ajpi, Spociak, Netka i Kompel w towarzystwie robota Netrobiego i Sztucznej Inteligencji zmagają się z zagrożeniami w internecie i poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kurs składa się z siedmiu modułów. Zadaniem użytkownika jest przejście siedmiu komnat, zdobycie siedmiu dysków wiedzy i dołączenie do drużyny Sieciaków.

·         www.edukacja.fdn.pl132

·         Kurs e-learningowy „3..2..1.. Internet!”

Kurs dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oparty na przygodach piątki uczniów szkoły podstawowej – Kuby, Ani, Sandry, Szymona i Piotrka. Przez pry-zmat losów bohaterów, użytkownik zapoznaje się z różnymi formami zagrożeń związanych z internetem. Kurs składa się z siedmiu modułów, w których prezentowane jest pięć części kreskówki. Każda kreskówka omawia jedno z zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodsi użytkownicy sieci.

www.edukacja.fdn.pl

·         Kurs e-learningowy „Lekcja bezpieczeństwa”

Kurs przeznaczony dla uczniów klas V-VI szkoły podstawowej i I gimnazjum. Podczas „Lekcji bezpieczeństwa” uczniowie jednego z gimnazjów przytaczają krótkie historie dotyczące prywatności w sieci, w których sami brali udział albo o których słyszeli. Każde zagadnienie podsumowywane jest przez konsultantkę Helpline.org.pl.

www.edukacja.fdn.pl133

Materiały skierowane do młodzieży

·         Kurs e-learningowy „W sieci”

Przeznaczony dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Składa się z dwóch modułów. Uczestnicy kursu w oparciu na talkshow prowadzonym przez piosenkarkę Ewę Farną zapoznają się z dwoma przypadkami niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą mieć do czynienia młodzi ludzie w Internecie – cyberprzemocy oraz uwodzenia.

www.edukacja.fdn.pl

·         Kurs e-learningowy „Znajomi-Nieznajomi.pl”

Przeznaczony dla uczniów klas I, II i III szkół gimnazjalnych. Użytkownik kursu wciela się w rolę administratora serwisu społecznościowego i rozwiązuje problemy jego użytkowników. Administrator jest w stałym kontakcie z Szefem, który przekazuje mu polecenia i pomaga w trudnych sytuacjach. Kurs składa się z 10 modułów w których użytkownik zapoznaje się z najważniejszymi zagrożeniami związanymi z Internetem.

www.edukacja.fdn.pl

·         Kurs e-learningowy „Dbaj o Fejs”

Przeznaczony dla uczniów klas I, II i III szkół gimnazjalnych. Kurs o wizerunku i prywatności online. Bohater kursu e-learningowego niesie pomoc wszystkim tym, którym grozi utrata twarzy w necie. Kurs ma na celu edukację młodych internautów w zakresie podstawowych zasad korzystania z nowych mediów i społeczności online, takich jak rozwaga przy publikacji informacji czy konieczność konfiguracji parametrów prywatności w serwisach online.

www.edukacja.fdn.pl

·         Magazyn Numa Numa

Numa Numa to magazyn skierowany do młodzieży i poświęcony fenomenom Internetu, mediom elektronicznym i bezpieczeństwu w sieci. Wydawany jest w wersji papierowej oraz elektronicznej i ukazuje się kilka razy w roku.

www.numanuma.pl134

Materiały skierowane do dorosłych

·         Pakiet „Zostań znajomym swojego dziecka”

Jest to pakiet edukacyjny adresowany do rodziców i opiekunów w celu zachęcenia ich do aktywnego uczestnictwa w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności, a także zagrożeń, na ja­kie mogą trafić podczas surfowania po sieci. Płyta zawiera pięć animowanych filmów, które w zabawny sposób pokazują internetowe rodzinne perypetie.

·         Broszura „Zagrożenia internetowe. Wybrane zjawiska”

Broszura jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, którzy zainteresowanie są bezpieczeństwem w Internecie oraz poszukują szybkiej informacji. Zestawienie w postaci minisłownika pozwala na zaznajomienie się z podstawowymi informacjami o cyberprzemocy, filtrach kontroli rodzicielskiej, materiałach prezentujących seksualne wykorzystanie małoletniego, mowie nienawiści itp.

Broszura jest dostępna na stronie www.dyzurnet.pl.

·         Poradnik „Zakup kontrolow@ny”

W publikacji elektronicznej „Zakup kontrolow@ny” zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. W przewodniku znajdziemy także opis zagrożeń internetowych, wskazówki, jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz informacje o tym, gdzie zwrócić się o pomoc.

Publikacja dostępna na stronie www.saferinternet.pl.

·         Kurs e-learning „Dziecko w sieci”

Kurs dla rodziców i profesjonalistów stanowiący kompendium wiedzy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie. Rodzice znajdą w nim charakterystykę zagrożeń oraz informacje o tym, jak skutecznie im zapobiegać. Dodatkowo podczas kursu prezentowana jest oferta edukacyjna programu „Dziecko w Sieci”. Kurs jest dostępny na platformie www.fdn.pl/kursy – jego ukończenie i zdanie testu sprawdzającego pozwala na otrzymanie stosownego zaświadczenia.